Kriptopara

Kripto Para Madenciliği (Mining) Nedir ve Nasıl Yapılır?

Son zamanlarda ülkemizde ve dış ülkelerde kripto para trendinin artmasıyla kripto para madenciliği yani mining işlemleri de bir hayli fazlalaştı. Peki, Mining nedir ve nasıl yapılır ? İşte merak ettiğinizi tüm detaylar…

Mining Nedir ?

Mining kısaca, nitelikli donanımlara ve çeşitli yazılımlara sahip cihazlar aracılıyla yeni bir kripto para üretilmesi ve üretilen kripto paranın transfer onayının verilmesidir. Transfer işlemleri sırasında, blokzinciri onaylanmadan önce işlem havuzu yani mempool’a gönderilir. Daha sonra işlemler blok haline gelir ve çevrimiçi cihazlara aktarılır. Cihazlar tarafından onaylanan bloklar sırasıyla blokzincirine işlenir. Böylelikle cüzdanlar arası transfer işlemi gerçekleşmiş olur.

Herkes kripto para madenciliği yapabilir fakat güçlü donanımlara sahip bilgisayarların olması gerekir. Nedeni ise, her kripto para üretiminde problemlerin çözülme zorluğu artar. Bu nedenle yüksek özellikli sistemlere sahip değilsek, ilerleyen dönemlerde mining yapmak epeyce vaktimizi alabilir.

Mining Nasıl Yapılır?

Bitcoin, Etherium, Litecoin gibi sanal para birimlerinin popülerleşmesi ile, kripto para madenciliği işlemlerinin artmasına, hatta bir meslek haline gelmesini sağladı. Çeşitli cihazlar ile farklı türlerde kripto para madenciliği yapılabilir. Mining işlemleri, Bulut madenciliği, CPU madenciliği, ASIC madenciliği ve GPU madenciliği olmak üzere 4 kola ayrılır.

Bulut Madenciliği

Bulut madenciliği, kripto para üretmek isteyen fakat yeterli donanımlara sahip sistemlerinin bulunmadığı kullanıcılar için oluşturulmuştur. Kripto para üretmek isteyen kişiler, hizmet veren servislerden işlemci gücü kiralayarak, madencilik geliri kazanırlar.

CPU Madenciliği

İşlemci yardımı ile yapılan CPU madenciliği, bilgisayarlara yazılım kurarak basitçe yapılabilmektedir. Fakat CPU madenciliği diğer yöntemlere göre çok daha düşük kazanç sağlamaktadır. Bitcoin gibi büyük kripto paralar için işlemci ile mining yapmak imkansız hale gelmiştir.

ASIC Madenciliği

ASIC madenciliği, özel olarak üretilmiş ASIC Miner adıyla bilinen cihazlar üzerinden kripto para madenciliği yapılmaktadır. Çok fazla işlemciye sahip olan ASIC cihazları haliyle fazla enerji tüketmektedirler. Özel üretilen yüksek teknoloji cihazlar, madencilik yönünden diğer cihazlara göre çok daha üstündürler.

GPU Madenciliği GPU’nun İngilizce açılımı “Graphics Processing Unit” olarak bilinmektedir. Yani Grafik İşlemci Birimi anlamına gelmektedir. GPU madenciliği, ekran kartlarında bulunan işlemciler yardımı ile mining yapılır. Ekran kartlarındaki işlemciler normal işlemcilere göre çok daha güçlü ve etkilidirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir