HaberKriptopara

ALTCOİN NEDİR?

Kripto paralara olan ilginin artmasıyla beraber kripto para dünyasına ilişkin terimler de daha sık gündeme geliyor ve merak konusu oluyor. Sizlere makalede Altcoin nedir, Altcoin nasıl alınır, Altcoin çeşitleri nelerdir, Bitcoin/Altcoin farkı ne gibi merak edilen soruları anlatıyor olacağız.

ALTCOİN NEDİR?

Öncelikle altcoin nedir? Kripto para borsasında en büyük hacme sahip olan Bitcoin, ilk kripto para birimidir. Altcoin de Bitcoin’e alternatif üretilen kripto para birimi anlamına gelir. Altcoin kendi başına bir kripto para çeşidi değildir, Bitcoin harici kripto para çeşitlerine verilen genel bir isimdir. Ethereum, Litecoin, XRP gibi kripto para birimleri teknik olarak birer altcoindir.

ALTCOİN İLE BİTCOİN FARKI NEDİR?

  • Altcoin genellikle Bitcoin’in daha farklı versiyonu olarak işlem görürken, altcoinin üretim aşamasında da kriptografi kullanılır.
  • Altcoin üretilirken Bitcoin’de görülen eksiklikler giderilmeye çalışılır ve para birimlerinin özellikleri yükseltilmeye çalışılır. Altcoinler Bitcoin’den daha hızlı işlem yapılmasına olanak sağlar ve işlem ücretleri de Bitcoin’e göre daha düşüktür.
  • Ayrıca altcoinlerin kullanım özellikleri de Bitcoin’e göre daha kolaydır. Blockchain teknolojisi kullanılarak üretilen altcoinler blok zincirlerine sahiptir ve kripto para birimlerinin üretiminde mining adı verilen kazım tekniği de kullanılır.
  • Üretiminde Bitcoin blok zincirinin alt yapısını kullanan altcoinlerin bazıları madencilik işlemlerinde Proof of Work yani iş kanıtı algoritması kullanılır. Proof of Work sisteminde yüksek enerji tüketimi ve işlem hızı düşüklüğü yeni altcoinlerin üretim aşamasında iyileştirilir.
  • Rekabet avantajı sağlamak için birkaç altcoin çeşidi ise Proof of Stake sistemini kullanarak mining işlemlerinde işlem hızı süresini arttırmayı ve enerji tüketimini azaltmayı amaçlar. 

ALTCOİN ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

Kripto para piyasalarında işlem gören Bitcoin ve binlerce de altcoin bulunur. Altcoinleri madenciliğe dayalı altcoin, stablecoin gibi sınıflara ayırmak da mümkündür. Altcoinler Bitcoin’in alternatifi olarak adlandırılır ve her altcoin farklı bir ihtiyacı karşılamak için piyasaya sürülür. Piyasa değeri en yüksek altcoin biriminden bir tanesi Ethereum olup, Bitcoin’den sonra en yüksek piyasa değerini bu altcoin elinde tutar.

En çok işlem gören altcoinler arasında Litecoin,  Cardano, Tether, Dash, Ripple, Bitcoin Cash, Ethereum Classics, Dogecoin gibi dijital değeri yüksek coinler yer alır. Küresel çapta en büyük piyasa değerine sahip olan kripto para çeşitlerinin kullanıcı kitlesi ve piyasa değeri de zaman zaman artıp azalabilir.

Altcoin çeşitlerinin temelinde yatan Bitcoin, altcoinlerin trendini belirler ve Bitcoin değer kazanarak yükselişe geçerse altcoinler de değer kazanmaya devam eder. Bitcoin’den sert çatallanma yoluyla ayrılan Litecoin’de genelde transfer süresi daha hızlıdır. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir